Türkçe Oyun Merkezi 1 Yaşında!

11081194_832485216844280_4521085819730424426_n

Türkçe Oyun Merkezi olarak 20 Ağustos 2014’de ki kuruluşumuzdan bu yana tam 1 yıl geçti. Ve 1. yaşımızı doldurmamız ile birlikte, bir çok konuda düzenlemeler yaptık. Sizlere biraz bu düzenlemelerimizden bahsetmek istiyorum,

İlk olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri olan Çevirmen Ekibi’ni düzenledik. Birçok arkadaşla yollarımızı ayırırken, birçok arkadaşımızı da ekibimize kattık ve düzenli bir şekilde performans gösterecek bir sisteme geçtik. Eskiden Çeviri sistemimiz daha karışık bir haldeydi ancak artık bu sorunumuzun da önüne geçmiş bulunuyoruz. Her çeviri projesini bir merkeze bağladık; bu merkezler, projede yer alan her çevirmenin, test ve program görevlisinin erişebileceği adresler üzerinden proje yöneticisinin tüm projeyi koordine etmesi ve her gelişmeyi izleyerek ekibi yönlendirmesi ile bizlere daha iyi performans, daha az hata yapma oranı ve kolaylık sağlıyor. Yani, artık daha düzenli, temiz ve koordine çalışan bir T.O.M. ekibi göreceksiniz.

Ayrıca sitede de bazı düzenlemeler yapmayı ihmal etmedik. Ekibi daha büyütüp, aynı anda birçok proje ile uğraşıp Türk oyunseverlere daha fazla ve daha iyi hizmet vermek amacıyla Oyun Çevirmeni ve YouTube Fragman Çevirmeni başvuru formlarını düzenledik. Ekip ve İletişim sayfalarımızı yeniledik ve bugüne kadar çıkarmış olduğumuz tüm çevirileri tek bir sayfada topladık. Buna ek olarak sitede çevirmekte olduğumuz ancak sizlere duyurmadığımız çevirilerin de Çeviri Durumlarını artık görebileceksiniz. Ancak o çevirilerin sayfaları oluşturulup yayınlanıncaya kadar o çevirilerle ilgili bilgi alamayacaksınız. Bunlar da işin sürpriz yanları.

Ve şimdi de sıra yazımızın en güzel kısmında. T.O.M. birinci yılına giriyor da birinci yılına girerken hiç yama çıkarmaz mı? Bu yamaların bazılarından hiç haberiniz dahi olmadı. İşte birinci yılın yamaları:

The First Templar: Ekip üyelerimizce bir süredir yavaştan arkaplan projesi olarak ilerletiliyordu. Ve çalışmaya devam ediyoruz.

The Room: Son günlerde gündemimize giren ve kısa sürede bitirdiğimiz, bizim için de sürpriz olan bir yama.Kısa süre sonra yayınlanacaktır.

Never Alone – Foxtales: Ana oyunu çevirdik de DLC çevrilmeden olur mu hiç? Bir diğer sürpriz ve son dakika gelişmesi.

Better Late Than DEAD: Bir süre önce çevirisini tamamladığımız Resmi bir yamamız. Kısa bir süre içinde orjinal oyunlara Türkçe dili eklenecek.

Bazı yamaları da yetiştirmek için çok çabaladık ancak hem çevirmenlerimizin bir kısmının bir çok projede birden yer almaları ve yoğun olmaları hem de malum yaz döneminde olmamız yamaları yetiştiremememize sebep oldu. Ve henüz başlamayıp düşündüğümüz yamalar da var. İşte o yamalarımız:

Dead Island: Proje başlayalı pek de çok olmadı. Son günlerde yetiştirebilir miyiz diye bayağı çabaladık cidden ancak araya test de gireceği için yetişmeyeceği kesinleşince normal tempomuza döndük. Ne zaman yayınlanacağı belli değil.

LEGO Jurassic World: Aynı şekilde son günlerde gündemimize düşen başka bir projemiz. Bu projeye henüz başlamamıştık. Yetişir mi diye düşündü fakat çevirmenler farklı projeler de yer aldığında buna da başlarsak daha da sıkıntıya girme ihtimalimiz vardı. Daha başlamadık, kısa bir süre içinde başlayacağız. Daha başlanmadı.

Castlevania 2 – Lords of Shadow: Çevirisi devam eden bir diğer proje. Birinci yılımızda çıkartmayı düşünmüyorduk zira henüz işi bitmedi ve ortak bir proje olduğu için ha deyince olmuyor bu iş. Yakında çıkacak. Daha tam olarak başlanmadı.

Tropico 5: Bir ara gündemimizdeydi. Hala gündemimizde. Yapılabilir, ancak dosya sistemi çok karışık, aşırı fazla metini var ve elimizdeki kadro şimdilik yeterli değil. Daha sonra düşünülecek.

İşte birinci yılımızın süprizleri bu kadar. Son olarak da sizler tarafından en çok istenen yamalardan bazılarına karşılık cevap vermek istiyoruz.

Life Is Strange: Biz bu oyunun sadece 2 bölümünü çevirdik. Daha da çevirmeyi düşünmüyoruz, zira çeviren başka bir ekip bulunuyor. Zaman kaybı ve gereksiz olarak görüyoruz.

Batman: Çok sorulan oyunlardan birisi daha. Ne yeni çıkanı ne de önceki oyunu çevirmeyeceğiz. Planlarımızda yer almıyor.

Başlanan oyunların konusu yakın zamanda açılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Oyun Çekiliş Kampanyası başlıklı makalemizde Oyun Çekiliş Kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Mehmet

Ben Mehmet Tandoğan. 1994 doğumluyum ve şuan için geçici olarak öğretmenlik yapmaktayım. Ayrıca Türkçe Oyun Merkezi'nin kurucusu ve yöneticisi konumundayım. 2013'den bu yana İngilizce oyunları Türkçe'ye çevirme işini üstlendim ve şuanda da aktif olarak yerelleştirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Tavsiyemiz

Oyun İstek

Oyun isteklerinizi bu konu altına yorum olarak yazabilirsiniz. Tabi yorum yapmadan önce birkaç hususu belirtmekte …