Tool nedir – Nasıl kullanılır

0

S.a. arkadaşlar bu gün sizlere ayrıntılıca bir oyunun dil dosyaları nasıl açılır, açılma – kapa işlemleri nasıl gerçekleşir, tool nedir bu konuları anlatacağım.

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki Tool dediğimiz yani türkçede program manasına gelen bu sözcük, neredeyse yayınlanan oyunların %90 gibi oranının dil dosyalarını arşivleyip kendi özel şekillerinde saklamarıyla ortaya çıkmıştır. Her oyununun istasnasız her oyunun hendine has proğramı vardır.

Şimdi kısaca oyunun dil dosyalarından bahsetmek istiyorum. Bir oyunun dil dosyası kendi içindeki özel bir yerde özel bir şekilde saklıdır (istisnalar hariç) Örnek vermek gerekirse şuan çevirisini yaptığım oyundan resimli örnekler göstereceğim.

Oyunun adı: The Room

1

üstteki resimde gördüğünüz gibi oyunun klasörü bu. Şimdi burada dil dosyalarını aramanın bir kaç yolu var, en basiti sağda ki arama kutucuğuna “eng” yazarım ve çıkmasını umut ederim 🙂

Diğeri, oyunun frasnzıca yada  ingilizce dil dosyasını google den bulup hangi dosyanın dil dosyası olduğunu bulurum

Son yöntem ise deneme yanılma 🙂 yani her dosyası kurcalar ve dil dosyasını bulmayı umarım. 

Aslında burası şu açıdan önemli, çoğu oyunda dil dosyası kendine has şekilde saklıyken bazı oyunlarda engilsh.txt seklinde açıkta durabiliyor. 

2

Üstteki resimde işaretlediğim bu oyunun dil dosyası. Gördüğünüz gibi kendine has bir formatta arşivlenmiş.  “.assets” formatında.

Peki bunu nasıl açabiliriz. Öncelikle en basit yöntem sağ tık + not pad ++ ile aç. Eğer bu şekilde açtığında size yazıları gösteriyorsa o şekilde editleyebilirsiniz demektir. (Bu oyunda bu işe yaramıştı.)

Ama eğer açamıyorsanız yapmanız gereken Google giriş “dil dosyası” yazmak değil 🙂

Öncelikle proğram bulmak için ing biliyor olmanız şart. Neden mi?

http://forum.xentax.com/

Bu site şuanda tüm mevcut oyunların tool’larının bulunduğu bir site. Yabancılar tarafından kurulmuş ve içinde ing biliyorsanız aradığınız herşeyi bulabilirsiniz. Burada yapmanız gereken istediğiniz formatı site içerisnde aratmak. Örn. Saints Row serisininde 4.oyunun dil dosyalarını açmak istiyorum. 

Elimde ki format 

3

resimde de göreceğiniz üzere.

“.vpp_pc”

Sitenin arama yerine girip bu formatı yada oyunun adını yazıyorum.

Çıkan yerde konumu bulup toolu indiriyorum.

Unutmamalısınız ki, bir oyunun tool’u başka bir oyunda çalışmaz !

Aynı oyunun  2 – 3. serileri için bile farklı tool’lar kullanmak zorundasınınızdr.

 

BU KONU SADECE TOOL KONUSUNU BİLMEYENLERİ AYDINLATMAK İÇİN AÇILMIŞTIR. ELİMDE Kİ TÜM TOOL’LARI VE KULLANIŞLARINI PAYLAŞACAĞIM. SİTEYİ TAKİPTE KALIN. 

YORUMLARINIZI BEKLİYORUM…

 

 

 

 

 

 

 

 

1.529 Görüntülenme
OYUN BILGILERI 5 sene önce eklendi
Tool nedir – Nasıl kullanılır

Oyun Türü: Tools

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?