Rimworld İnceleme

Bugün, sizlere tanıtacağım oyun. Oyun halen alfa versiyonun da olduğundan belki ismini duymamış olabilirsiniz. Ama size şöyle söyleyebilirim, oyun gerçekten müthiş.

Aslında genel olarak hikaye basit gibi gözükse de oyun hikayeyi sizin ellerinize bırakıyor diyebiliriz. Şöyle ki; uzay gemisinde uyku kapsülünde ( bu kapsül tüm yaşamsal faaliyetlerinizi durdurup, derin uykuda kalmanızı sağlıyor ve oyun içinde bunu inşa bile edebiliyoruz.) uyurlarken, aniden uyanan üç kişi… Gemileri büyük bir hasar almış ve bu uyanan 3 şanslı kişi kaçış podlarına atlıyor ve gemiden kurtuluyorlar. Rimworld gezegenine düşen bu podlar, oyunun başında açılıyor ve sizin oyun başında seçtiğiniz bu üç kişi o podlardan çıkıyor. İşte oyun tam da bundan sonra başlıyor.

Sadece üç kişi mi? Ya geri kalanlar; Ahmet, Mehmet, Ayşeeee…

maxresdefault

Şimdi yapmanız gerekenlerle baş başa kalıyorsunuz. Öncelikle seçtiğiniz bu üç kişinin karakteristik özelliklerine göre iş bölümünü ayarlamanız gerekiyor. Her bir karakterin becerileri birbirinden farklı oluyor. Bu iş bölümünü yaparken bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Aşçımı buldum J

Karşımıza çıkan bir yoğun iş var doğal olarak. Sonuçta koca bir koloni kurmanız isteniyor diyebiliriz oyunda. İşte oyunun hikayesi de tam olarak bu şekilde belirleniyor. Sizin yapacağınız seçimler, kuracağınız koloniniz için gerekli hammaddeleri sağlamak, kolonistlerinizin yaşam koşullarını oluşturmak, onları aç bırakmamak, ekipmanlarını temin etmek, uğraşacakları bir iş bulmak, yerleşim yeri oluşturmak ve tabi ki gelecek saldırılara karşı savunma hattı oluşturmak.

Ahmet’i, Mehmet’i, Ayşe’yi bulmuşum daha ne!
Oyunda temel olarak belli başlı hammaddeler, yiyecekler, alet-edevatlar ve ekipmanlar bulunuyor. Sizin de bunları elde etmek için çok uğraş vermeniz gerekiyor haliyle. Mesela hammaddeler için, madencilik yapıyorsunuz, yiyecekler için tarım ile uğraşıyorsunuz, alet-edevatlar için, ticaret yapıyorsunuz. Ekipmanlar içinde gerek ticaret yapıyorsunuz, gerek de öldürdüğünüz diğer kolonistleri soyuyorsunuz.

Öldürdüğünüz kolonistler dedim, evet yanlış duymadınız. Oyunun içinde aksiyonda hat safhada. Her an saldırı tehdidi ile karşı karşıyasınız oyunda. Sizin gibi oyunda sizden bağımsız, yapay zeka tarafından kontrol edilen çeşitli koloniler mevcut. Ama siz bunları göremiyor, ziyaret edemiyorsunuz. Belki ilerleyen sürümlerde bunu çıkarırlar mı bilmem ama şu anlık durum böyle. Onlarla arayı iyi tutmanın da yolları mevcut. Mesela bir iletişim paneli kurduğunuzda, bu panel aracılığı ile onlara gümüş hediye edip, aranızı iyi tutabiliyorsunuz. Sosyal yeteneği ne kadar yüksekse paneli kullanan kolonistin, iyi niyet etkisi de o kadar yüksek oluyor haliyle.

Gümüş bu oyunun bir nevi para birimi diyebiliriz. Yani aslında oyunda en önemli hammadde böylece gümüş oluyor da çıkabilir bu dediğimizden. Ticareti gümüş ile yapıyorsunuz, hediye olarak gümüş hediye ediyorsunuz gibi. O yüzden gümüşe değer vermeniz sizin yararınıza olacaktır benden söylemesi.

7587d3ff7439b289d9cd5b9d5a7da522_largeOyunun diğer bir kısmı ise gelişmek için birden fazla yolun olması ve aynı zamanda birden fazla yer ve mekan bulunması. Yani seçeceğiniz bir bölge sizin oyun tarzınızı belirleyebiliyorken, aynı zamanda seçeceğiniz karakterlerde oyun tarzınıza etki ediyor. Ondan dolayıdır ki oyunda her seferinde çok farklı deneyimler elde edebiliyor ve böylece oyundan hiç sıkılmıyorsunuz.

Gel gelelim oyunun en sevdiğim kısmına. Oyunda benim için en güzel olay şu oldu diyebilirim. Oyun içinde size saldıran birileri olduğunda ve ya sizi ziyarete gelen dost kolonistler olduğunda, bunları ele geçirebiliyoruz ve kendi kolonimize katabiliyoruzJ. Evet, yanlış duymadınız, dost olduğunuz bir koloninin bir üyesi sizi ziyarete geldiğinde karakter özellikleri hoşunuza giderse eğer, onu tutuklayabiliyorsunuz, tabi bunun için önce bir oda ayarlamanız ve odaya bir tutuklu yatağı koymanız gerekiyor. Ardından onu o odaya kadar bir üyeniz taşıyor ve artık o sizin mahkumunuz oluyor. Onu koloniye almak istediğinizde mahkum ayarlarından “koloniye al” aktif ediyorsunuz ve gardiyan olarak atadığınız kişi onu ikna etmeye başlıyor. İkna ettiğinde ise size de bir mesaj geliyor ve o mahkum artık sizin bir kolonistiniz oluveriyor J

Hazır kolonistlerden bahsetmişken, onlarında çeşitli ihtiyaçları olduğuna değinmiştik, burada en çok dikkat etmeniz gereken kısım onların psikolojik durumları. Bu kısma, kolonistin düşünceler sekmesinden ulaşabiliyoruz. Eğer kolonistin psikolojisi bozulursa deliriyor ve sağa sola saldırmaya başlıyor, haliyle kontrol edemiyorsunuz ve acı sonuçlara sebep olabiliyor.
Sözün özüne gelecek olursak, oyunda birçok ayrıntı var, gerçekten güzel düşünülmüş bir oyun olduğunu gördüm ben. Bu tarz oyunlar içinde çıkışını yaptığında kesinlikle kendisine yukarılarda yer edinecek bir oyun olacak. Oyun benden her yönüyle tam puan aldı ve sıkılmadan oynadığım sayılı oyunlar listesine girdi. Şu ana kadar çok fazla saat harcamama rağmen, halen de kendisinden sıkmıyor o derece.
İncelemeyi burada bitirirken, sizlere bir sözle veda etmek istiyorum, oyunumuzla da ilgili biraz;
“Her düşüş bir yükseliştir, umudunu sararsan aydınlığa…”

 

Yazar:Mustafa Harun Dumanlıdağ-İnceleme Ekibi

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Nesil GTA V Hakkında Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde bilmeniz gerekenler, gta v ve yeni nesil hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Mehmet

Ben Mehmet Tandoğan. 1994 doğumluyum ve şuan için geçici olarak öğretmenlik yapmaktayım. Ayrıca Türkçe Oyun Merkezi'nin kurucusu ve yöneticisi konumundayım. 2013'den bu yana İngilizce oyunları Türkçe'ye çevirme işini üstlendim ve şuanda da aktif olarak yerelleştirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Tavsiyemiz

WWE 2K15 İnceleme

Smackdown ismi ile ünlenen WWE oyunlarının en son çıkanı bu sene PC kullanıcılarına da uğradı.2014 …