Pokemon gibi GBA oyunlarını Türkçeleştirmek – Program Eklendi, RESİMLİ ANLATIM

0

Öncelikle Herkese S.a.
İlk oyun türkçeleştirme anlatımıma hoş geldiniz. Bu konuda GBA oyunlarının nasıl türkçeleştirileceğini anlatacağım. Ama baştan uyarmam gerek, gerçekten gördüğüm en kötü text sistemine sahip ve çevirmesi gerçekten çok zor.

GBA oyunları nedir ? 
GBA oyunları VisualBoyAdvance gibi proğramlar ile açılan genellikle mario oyun grafiklerine sahip oyunlardır. Bir çok pokemon hayranı zaten bu konuya aşinadır. Zaten GBA serilerinden en çok tutulan ve tek çevrilen Fire Red’ti Ama tabi benim gibi pokemon sevenler her zaman Pikachu’lu versiyonunu türkçe oynamak istedi  Bu sebebten Yama konumuzda bulacağınız ve Fire Red ile aynı görsel kaliteye sahp Lighting Yellow GBA oyununu Türkçeleştirdim.

Gereken Programlar:
VisualBoyAdvance — GBA oyunlarını açmak için ideal bir proğram, tabi başka versiyonlarda var ama ben bunu öneriyorum.
Advance Text – Dil dosyalarını görmemizi ve değiştirmemizi sağlayan proğram.
Birde aslında bu gereksiz ama AdvanceMap var. Bu oyunun içerisinde pokemon ekleme, karekter ekleme veya haritada değişiklik yapma gibi şeylere yarıyor. Ama çok iyi bilmeden oyunu çok rahat bozabiliyorsunuz bu sebebten bu başka bir zamanın konusu olsun.

ANLATIM:
Öncelikle elinizde bir tane GBA oyunu bulunmalı, bunun için ben ekte size %35 te bıraktığım Emeraldın linkini veriyorum.
Gereke proğramlarıda Ekte bulabilirsiniz.
NOT: Proğramı açarken Com…OCX hatası alıyorsanız hatanın çözümü için bir not koydum indireceğiz AvdanceText.Rar arşivine ayrıca dosyalarda klasörün içinde.

1-) Proğramı açtığınızda ekran görüntüsü aşşağıda ki gibi olacak.

2-)Open tuşuyla GBA oyunumuzu proğramda açıyoruz

3-)Oyunu açtıktan sonra karşımıza katagori dolu bi ekranda gelebilir, bom boş bir ekranda çıkabilir. GBA oyunlarının çevrilmesinin zor olduğunu konunun ta başında söylemiştim. İşte o kısıma geldik. Normalde günümüzde çıkan her oyunu açmayı başardığınızda size txt formatında bir belge verir. (Bu tarz yamaları açmayı ve editlemeyi başka konuda anlatacağım. Siteyi takipte kalın) Ama AdvangeText ile GBA oyunumuzu açtığımızda bize hazır metinleri gösteren bir ekran çıkmaz. Search butonunda her cümleyi tek tek aratıp bulmalı, onu bir isimde yani katagoride kaydetmeli ve üzerinde editleme yapmalıyız. Onun için öncelikle oyunda çevirmek istediğimiz bir cümle buluyoruz.

4-)Bu cümleyi programın search butonuyla arayalım ve aşşağıda ki gibi aradığımız cümleyi bulduğumuzu varsayaraktan devam edeceğim. Eğer aradığınız cümle çıkmıyorsa Search butonuna basmaya devam edin, benzer cümleleri sırayla ekrana getirecektir.

5-)Şimdi artık düzeltmek istediğimiz metni bulduk, hemen heycanalnıp orada değiştirmeye yada editlemeye kalkmayın çünkü yapamassınız  İlk aşama o metini bir katgori altında bir isimle kaydetmek olacak, onun içinde Write to INI tuşuna basıyoruz ve ekrana aşşağıda ki görüntü geliyor.

6-) Yukarıda ki tarif ettiğim yani açıkladığım şekilde gerekli alanları doldurun ve metni kaydedin. Son aşamamız editleme.

7-) Yukarıda ki gibi cümleye ulaşıp onu türkçeleştirdikten sonra Save tuşuna basıyoruz ve cümleyiü türkçeleştirmiş oluyoruz.

ÖNEMLİ — DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR
1-) GBA oyunları türkçe karekteri kabul etmez örn vermek gerekirse ıİşŞğĞ harflerini siz yazsanız bile oyun içinde orayı boşluk yada kod olarak gösterir.

2-) Bazı yerlerde yani çevireceğiniz satırlarda, satır sayısı koruması vardır. Yani ne kadar harf varsa düzelttiğinizde en fazla o kadar harf olabilir. Fazla harf girerseniz program o cümleyi kaydetmez ve uyarı verir.

3-) EN ÖNEMLİ NOT – Oyun bazı cümlelere siz müdahale ettiğinizde, oyun içinde takılma ve kilitlenme sorununa yol açıyor. Lightin Yellow’da bu sorunu çok defa yaşayıp bir çok çevirdiğim yeri tekrar tekrar çevirmek zorunda kaldım. Bu sebebten sıklıkla YEDEK ALIN ve oyunda sürekli yaptığınız çevirileri deneyin.

Tüm anlatım bu kadar arkadaşlar Sorularınız ve yorumlarınızı aşşağıdan yazabilirsiniz. Diğer Anlatım konumda görüşmek üzere.

İNDİRİLECEKLER:

ADVANCE TEXT

http://www.mediafire.com/download/2ddnltbr3oe9s6b/Advance+Text.rar

VISUALBOYADVANCE

http://www.mediafire.com/download/icjuimj7hkedl4z/VisualBoyAdvance.rar

EMERALD GBA

http://www.mediafire.com/download/43c3azap9haujqc/Pokemon+Emerald+T%C3%BCrk%C3%A7e+Yama.rar

1.480 Görüntülenme
OYUN BILGILERI 5 sene önce eklendi
Pokemon gibi GBA oyunlarını Türkçeleştirmek – Program Eklendi, RESİMLİ ANLATIM

Oyun Türü: Tools

YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?