Oyun Dünyasının Tarihsel Gelişimi ve Önemli Olayları İlk 5

0

Oyun Dünyasının Önemli 5 Olayı ve tarihsel süreçleriyle ilgili bilgileri sunmak istedik. Olaylar tarihsel düzene göredir. Rastgele sıralanmamıştır.

1-) Spacewar!, Video Oyunlarını İcat Etti

    Teknik olarak yapılmış ilk oyun değil Spacewar! (bu onur Tennis For Two’ya ait), ama oynamak isteyeceğiniz ilk oyundu. MIT mühendisleri tarafından yapılan ve 1962’de görücüye çıkan bu iki kişilik shooter oyunu birçok kişiye göre video oyun tarihinin başlangıcı.
Spacewar

Spacewar

 

2-) Pong, Bu Yeni Gelişmeleri Kitlelere Yaydı

Yine de oyunların prestijli üniversitelerin mühendislerinin laboratuvarlarından çıkıp asıl kitlesi olanlara ulaşması epey vakit aldı. Bu gelişmeyi sağlayan ise Atari’nin 1972’de piyasaya sürdüğü Pong’u oluyordu. Pong ile beraber seneler sonra milyarlarca doların döneceği yeni bir piyasa ortaya çıkıyordu. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı.

Pong

Pong

  3-) Atari 2600, Evlerimize Konuk Oldu
     O zamanlardaki köhne ve loş atari salonlarında oyun oynamak keyifli olabilir belki ama yine de evin konforunu hiçbiri sağlayamazdı. Bu konudaki ilk adımı da Atari atıyor ve Video Computer System adının verdikleri, daha sonralarda adı 2600 olacak donanımı oyunseverlerin beğenisine sunuyordu. Böylece video oyunlarının televizyonlarımızla ve oturma odalarımızla olan birlikteliği başlıyordu.
Atari 2600

Atari 2600

4-) Commodore 64, Kod Yazarlarına İlham Kaynağı Oldu

     Video oyun teknolojisinin yaygınlaştığı ilk dönemlerde oyun programlama veya oyun yazma hakkında bu işi meslek olarak yapanlar dışında kimsenin bir fikri yoktu. Hatta birçok insan bu işin elektro-büyücüler tarafından yapıldığını düşünüyor bile olabilirdi. Ama Commodore 64 ve ZX Spectrum biraz sabır ve biraz da bilgi ile oyunseverlerin kendi oyunlarını yapmasına olanak sağladı. Gerçi bu sebeple Jet Set Willy gibi anlamsız bir şekilde sonuçlanan oyunlar ortaya çıkmaya başladı ama bu durumu 2 sene önce, milyon dolarlık Mass Effect 3’te de gördüğümüz için çok sorun etmeyeceğiz.
Commodore 64

Commodore 64

 

     5-) Donkey Kong, Arcade Dünyasını Domine Etti

     İlk teknolojileri Atari icat etti, Sinclair ve Commodore ile bu gelişmeler evrensel hale geldi ama video oyun dünyasının koca bir piyasa haline gelmesindeki ana unsur Nintendo adındaki şirketin bu sektörde sahne alması olacaktı. Donkey Kong ile Japon video oyun yapımcıları tüm dünyaya ne kadar ciddi olduklarını göstermekle kalmıyor, ileride yapabilecekleri hakkında fikirler de veriyorlardı.
Donkey Kong

Donkey Kong

 (Alıntı)

Bir önceki yazımız olan Pixel Piracy İnceleme başlıklı makalemizde inceleme ve Pixel Piracy hakkında bilgiler verilmektedir.

251 Görüntülenme
OYUN BILGILERI 5 sene önce eklendi
YORUMLAR Yorum Yapmak Istermisiniz ?