Türkçe Oyun Merkezi 1 Yaşında!

11081194_832485216844280_4521085819730424426_n

Türkçe Oyun Merkezi olarak 20 Ağustos 2014’de ki kuruluşumuzdan bu yana tam 1 yıl geçti. Ve 1. yaşımızı doldurmamız ile birlikte, bir çok konuda düzenlemeler yaptık. Sizlere biraz bu düzenlemelerimizden bahsetmek istiyorum,

İlk olarak en büyük sıkıntılarımızdan biri olan Çevirmen Ekibi’ni düzenledik. Birçok arkadaşla yollarımızı ayırırken, birçok arkadaşımızı da ekibimize kattık ve düzenli bir şekilde performans gösterecek bir sisteme geçtik. Eskiden Çeviri sistemimiz daha karışık bir haldeydi ancak artık bu sorunumuzun da önüne geçmiş bulunuyoruz. Her çeviri projesini bir merkeze bağladık; bu merkezler, projede yer alan her çevirmenin, test ve program görevlisinin erişebileceği adresler üzerinden proje yöneticisinin tüm projeyi koordine etmesi ve her gelişmeyi izleyerek ekibi yönlendirmesi ile bizlere daha iyi performans, daha az hata yapma oranı ve kolaylık sağlıyor. Yani, artık daha düzenli, temiz ve koordine çalışan bir T.O.M. ekibi göreceksiniz.

Ayrıca sitede de bazı düzenlemeler yapmayı ihmal etmedik. Ekibi daha büyütüp, aynı anda birçok proje ile uğraşıp Türk oyunseverlere daha fazla ve daha iyi hizmet vermek amacıyla Oyun Çevirmeni ve YouTube Fragman Çevirmeni başvuru formlarını düzenledik. Ekip ve İletişim sayfalarımızı yeniledik ve bugüne kadar çıkarmış olduğumuz tüm çevirileri tek bir sayfada topladık. Buna ek olarak sitede çevirmekte olduğumuz ancak sizlere duyurmadığımız çevirilerin de Çeviri Durumlarını artık görebileceksiniz. Ancak o çevirilerin sayfaları oluşturulup yayınlanıncaya kadar o çevirilerle ilgili bilgi alamayacaksınız. Bunlar da işin sürpriz yanları.

Ve şimdi de sıra yazımızın en güzel kısmında. T.O.M. birinci yılına giriyor da birinci yılına girerken hiç yama çıkarmaz mı? Bu yamaların bazılarından hiç haberiniz dahi olmadı. İşte birinci yılın yamaları:

The First Templar: Ekip üyelerimizce bir süredir yavaştan arkaplan projesi olarak ilerletiliyordu. Ve çalışmaya devam ediyoruz.

The Room: Son günlerde gündemimize giren ve kısa sürede bitirdiğimiz, bizim için de sürpriz olan bir yama.Kısa süre sonra yayınlanacaktır.

Never Alone – Foxtales: Ana oyunu çevirdik de DLC çevrilmeden olur mu hiç? Bir diğer sürpriz ve son dakika gelişmesi.

Better Late Than DEAD: Bir süre önce çevirisini tamamladığımız Resmi bir yamamız. Kısa bir süre içinde orjinal oyunlara Türkçe dili eklenecek.

Bazı yamaları da yetiştirmek için çok çabaladık ancak hem çevirmenlerimizin bir kısmının bir çok projede birden yer almaları ve yoğun olmaları hem de malum yaz döneminde olmamız yamaları yetiştiremememize sebep oldu. Ve henüz başlamayıp düşündüğümüz yamalar da var. İşte o yamalarımız:

Dead Island: Proje başlayalı pek de çok olmadı. Son günlerde yetiştirebilir miyiz diye bayağı çabaladık cidden ancak araya test de gireceği için yetişmeyeceği kesinleşince normal tempomuza döndük. Ne zaman yayınlanacağı belli değil.

LEGO Jurassic World: Aynı şekilde son günlerde gündemimize düşen başka bir projemiz. Bu projeye henüz başlamamıştık. Yetişir mi diye düşündü fakat çevirmenler farklı projeler de yer aldığında buna da başlarsak daha da sıkıntıya girme ihtimalimiz vardı. Daha başlamadık, kısa bir süre içinde başlayacağız. Daha başlanmadı.

Castlevania 2 – Lords of Shadow: Çevirisi devam eden bir diğer proje. Birinci yılımızda çıkartmayı düşünmüyorduk zira henüz işi bitmedi ve ortak bir proje olduğu için ha deyince olmuyor bu iş. Yakında çıkacak. Daha tam olarak başlanmadı.

Tropico 5: Bir ara gündemimizdeydi. Hala gündemimizde. Yapılabilir, ancak dosya sistemi çok karışık, aşırı fazla metini var ve elimizdeki kadro şimdilik yeterli değil. Daha sonra düşünülecek.

İşte birinci yılımızın süprizleri bu kadar. Son olarak da sizler tarafından en çok istenen yamalardan bazılarına karşılık cevap vermek istiyoruz.

Life Is Strange: Biz bu oyunun sadece 2 bölümünü çevirdik. Daha da çevirmeyi düşünmüyoruz, zira çeviren başka bir ekip bulunuyor. Zaman kaybı ve gereksiz olarak görüyoruz.

Batman: Çok sorulan oyunlardan birisi daha. Ne yeni çıkanı ne de önceki oyunu çevirmeyeceğiz. Planlarımızda yer almıyor.

Başlanan oyunların konusu yakın zamanda açılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Oyun Çekiliş Kampanyası başlıklı makalemizde Oyun Çekiliş Kampanyası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Mehmet

T.O.M Ekibinin Kurucusuyum ve ayrıca çevirmenlik görevini üstlenmiş durumdayım. Sizler için en iyi hizmeti vermek için buradayım.

Tavsiyemiz

Cartoonolog

Cartoonolog instagramda yer alan cartoon içerikleriyle bezenmiş bir sayfadır. Tamamen özgün ve kaliteli içerikler sunmaya …

 • şahin Toper

  Doğum gününüz kutlu olsun sevgili arkadaşlar. Nice yıllara dilerim. Bu arada çevirdiğiniz oyunlar yanlış anlamayın biraz zaman kaybı gibi geldi. Bilemedim. Daha güncel oyunlara zaman ayırsanız daha iyi olabilir gibi. Neyse siz en iyisini bilirsiniz. Başladığı işin sonunu getiren bir siz kaldınız. Tekrar nice yıllara. Sağlıcakla kalın.

 • teşekkürler hocam sağolasın

 • Kemal tunç

  Ya bu Castlevania 2 yi çeviriyorsunuz ya Elleriniz dert görmesin.Ne zamandır yamasını beklediğim ve bu yüzdende alıp oynamadığım bir oyun.Tekrar teşekkür ederim.

 • Hakan FİDAN

  Haberlere bak maşallah hep böyle devam 😀 çok sevindim özellikle Dead Island çevirisini çoook bekledim bu güne kadar bir çok kişi denedi teknik sorunlardan dolayı hep yarım kaldı içimde kalmıştı Türkçe oynamak sizin sayenizde olacak. Yakında çıkar inşallah.

 • freeman1930

  Mehmet kardeşim ben geçen hafta indirdim castlevania 2 tr yamasını ve bir yarım saat kadar oynadım. Donanım habere yazın çıkıyor. Bir bakın derim.

 • Hakan FİDAN

  O yamada eksikler var bazı kısımlar çevrilmemiş. Bu sitede yayınlanacak yama tam anlamıyla %100 diyebilirim her yeri Türkçe olsun istiyorsan biraz daha bekle derim.

 • Ibrahim Polat

  Usta 5 gün önce the room bitti demişsiniz de test aşamasında falan mı? 10 lira steam da çıkacaksa alalım.

 • freeman1930

  Hakan kardeşim oyunu bitirdim oyunun tamamı türkçe sadece cesetler den topladığımız parşomenler ing. Bence yamayla hiç uğraşmayın veya hazırlayan arkadaş ile irtibata geçip kalan kısımları çevirin. Tabiki bu benim fikrim yine siz bilirsiniz.

 • Hakan FİDAN

  Israrla Resident Evil diyorum nerede kaldı merak ettim extra bölümleriyle birlikte düzenleme yapılacaktı. Yazdım konuya o kadar cevap gelmedi Ümit arkadaş inşallah şevki kırılarak çeviriyi bırakmamıştır. Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler.

 • ümit arkadaş ile irtibatlaşmaya çalışıyorum

 • Ibrahim Polat

  Güncelleme; Usta 19 gün önce the room bitti demişsiniz de test aşamasında falan mı? 10 lira steam da çıkacaksa alalım. 🙂

 • aksamalar oldu fakat çıkacaktır bu kesin

 • Ibrahim Polat

  eyvallah… teşekkürler şimdiden o zaman

 • Ümit Gültekin

  Ben buradayım ancak bayadır siteye giriş yapmadım. Yıllık izindeydim ki gördüğüm kadarıyla kimse bana ulaşamamış. Doğal karşılıyorum çünkü rize’deydim ve yaşadığım mahalle pek teknolojik bir yer değil. Ama doğal olmasını seviyorum. 🙂 Neyse ekipten silindiğimi gördüm. Önemli değil. Yönetici doğru hareket etmiş derim. 🙂 Çünkü adamı habersiz bıraktım (Bu benim hatam) ve yeteri kadar zaman geçti bu kararı vermesi beklenebilir bir durum. Ancak elimdekini muhakkak teslim edeceğim. Bununla birlikte aradan çekilirim sanırım.

 • belirli sürelerde kontrol yapıp pasif olan kişileri ekipten çıkardık, tekrar aktif olanlarıysa geri alabiliyoruz, bu yüzden sıkıntın olmasın, elindekini umarım teslim edersin bekleyen arkadaşlar vardı , hemde bayağı uzun bir süredir =)

 • Ümit Gültekin

  Haklısın haklısın. Ama 15 sene önce sadece bebekken yüzünü gördüğün kuzenlerini görme fırsatını bu sefer geri çevirmedim ve sonuna kadar kullandım. Uzun bir süredir bu projenin yerinde saymasına sebep oldu ama pişman değilim. Ama çalışmama hız katacağım emin olabilirsin. Tekrardan hepinize özür borçluyum.

 • Hakan FİDAN

  RE serisine birçok oyuncu gibi bende tutkuyla bağlıyım. Benim için yeri ayrı. Ekipten çıkarılma gibi bir durum söz konusu olmuş, keşke tatile çıkmadan önce mail ile bildirseydiniz. Verdiğiniz karara üzüldüm. RE 4’ün ve RE Zero’nun çevirisini sizden bekliyordum açıkçası.

 • Ümit Gültekin

  Ekipte görünmeyebilirim. Ama buradan kopuğum anlamına gelmiyor. Grafiker’iniz olarak ta halen sizin bir parçanızım. RE4 ve RE Zero çevirilerinden bahsedeceksek onları da yaparım siz dosyalara ulaştıktan sonra. Ancak zaman prensibim halen geçerli. Bir kez yaparım ama tam yaparım. REVELATION 2’nin geçikmesinin sebebi izine çıkmam. Seninde söylediğin gibi RE Serisi projelerini patentini ben yapmak istiyorum T.O.M adına. Ancak RE4’ü nasıl yapacağız onu anlamadım. RE4 hangi konsolda olursa olsun bildim bileli Sinematik kısımlarda altyazı bulunmuyor.

 • ekledim gruba seni tekrardan hocam =) bekliyoruz bu yamayı tamamlamanı =)

 • Ümit Gültekin

  RE severlere borçluyum sonuçta 🙂

 • Ümit Gültekin

  Bu arada numaramı aldın mı?

 • Hakan FİDAN

  RE 4 altyazı konusunda biraz sıkıntılı. Daha önce de belirtildi ve her çalışma başlamadan bitti.Şu an sorunumuz sadece videolar ise youtube’a altyazı olarak ekleyin 😀

 • evet aldım yorumu düzenlemeni tavsiye ederim, numaranı sonuçta herkes alabilir =) ayrıca whatsaptan yazdım

 • LAMER

  game of thrones episode 6 diyorum

 • Hakan FİDAN

  Merak ettim de acaba çeviri şuan ne durumda.

 • Ümit Gültekin

  The Struggle Ekstra sahne’nin son 2 ve 3. kısmı ile birkaç doküman dışında tüm sahne alt yazı ve çeviriler tamamlandı. Şuanda evrakları ve raid Mod kısımlarının açıklama ve bildiri kısımlarını halen devam ediyor. Yamaha ile ilgili hatalı kısımları halledip tamamlandığından Video kaydı yapıp youtube’da yayınlamaya karar verdim. Hem Size durumu hemde dışarıya tanıtmış olurum.

 • Hakan FİDAN

  Merhaba yukarıda bahsettiğiniz oyunların çeviri durumları nedir. Özellikle Dead Island’ı merak ediyorum.

 • Hakan FİDAN

  Oyunceviri gibi boşlamayın bizi küseriz. Arayı soğutmayalım lütfen 😀

 • tamam usta =)

 • Hakan FİDAN

  Eeee nerde açıklama 😀

 • Çevirmen

  Dead Island projesi devam etmekte. Ancak çevirmenlerimizin çok yoğun oldukları için çok az bir süre ayırabiliyorlar.

 • Özlem

  sims 3 Türkçe yama yapsanız çok güzel olur

 • Omur Ozsoy

  oyunları cevırmeye baslamadan önce inceleme puanlarına bakmıyorsunuz sanırım…10 uzerınden 5 alan oyunlara bence vakıt kaybetmeyın..bu degerlı vakıtlerı daha iyi
  oyunlaara harcayabilirsiniz…

 • Kerem

  1 yıl sonra biter heralde 🙁

 • pekala hocam

 • Hakan Fidan

  Merhaba Re revelations 2 ne oldu geçen yıl soruyordum sürekli aklıma geldi.

 • Pingback: satta matka()

 • Pingback: Diyala Coehuman()

 • Pingback: colarts Diyala44()

 • Pingback: informatica()

 • Pingback: pharmacokinetics studies()

türkçe yama