PES 14 Asya PSN ‘de İndirilmeye Başlandı(İnceleme)

PES-2015-vid-1-Screen-Shot-2014-09-06-09-14-50

PES 15 bu yılın en çok beklenen oyunları  arasında. Oyuncular arasında FİFA-PES tartışmaları da gelen videolar ardından kızışmış durumda.

Evet, sonunda beklenen gün geldi. Şimdi sizlere arkadaşlar “Oynadım harika olmuş” demeyi isterdim ancak ne yazık ki elimde Playstation yok olsa da Asya PSN’im yok. O yüzden sizlere videolarda gözümüze çarpan detayları anlatmakla yetinmek zorundayım. İnşallah incelemenin büyüğü oyun çıktıktan sonra yine sitemizde yer alacak.

Spor oyunları ile pek fazla aram yoktur. FIFA ile 2002’de tanışmıştım ardından pek oynamamış 2005’de yeni FIFA’yı oynamış yine uzun bir ara vermiş ve nihayet herkesin öve öve bitiremediği KONAMI şirketinin ünlü PES’i Asya adı ile Winning Eleven ile tanışmıştım. Ama nasıl bir tanışma uzun yıllar üzerimde hakimiyet kuracak bir oyun olacağını bilemeden tanışma.

PES 2014 yılına gelene kadar gönlümde taht kurmuş, kimse de indirememişti. Lakin 2014’te öyle yavan bir tat geldi ki ağzıma bir anda soğudum. Ayrılık şiirleri yazdım KONAMI’ye ardından al mektuplarını ver mektuplarımı dedim ve ayrıldım. O süre zarfında FIFA ile tekrar görüşmeye, konuşmaya başladık. Nitekim PES’teki sıcaklığı bir türlü bulamadım ve kara sevdam PES 13’e döndüm.

Şaka bir yana gerçekten 2014’te hiç tat alamadım PES’ten, FIFA da cezbetmedi. Ama bu sene bi farklı sanki. PES kendini düzeltmiş. Bir çeki düzen vermiş. Bu pazardaki payını tekrar almak istiyor belli.

FIFA’nın demosunu oynadım. Ama şahsi kanaatim pek ısınamadım yine. İnsanlara bunu dediğimde, PES’ten gelen bir alışkanlık olduğu söylediler ki ben de katılıyorum.

Elhasılı velkelam PES’in de demosu gördüm. Yeni birçok özellik var. Kalecilere fake gelmiş mesela. Elle yakınındakine atacak diyorsun bir bakıyorsun top orta sahada. Omuz omuza mücadeleler gözle görülür derecede güzelleşmiş. Maç havasını, o itiş kakışı hissediyorsun. Oyuncuların yüzleri de bir hayli oturaklı ve güzel. Keza bir süredir en çok kızdığım noktalardandı. FIFA ile karşılaştırınca yüzleri PES bir hayli sönüktü. Paslar da daha bir kaliteli. Topun kavisleri olsun, vuruş şiddetine bağlı hareketi olsun daha fazla düzene kavuşmuş. Spikeri duyamadım ama bu konuda endişelerim var. FIFA 2014’te bu çıtayı bayağı bir yükseltmişti. Bir de transfer problemleri var. Bazı takımlardan ayrılan oyuncular hala eski takımlarında. Bu sorun updateler ile düzeltilecektir. Keza bu da yine her sene PES’te gördüğümüz bir durum

Son olarak bir PES sever olarak bu sene yeniden PES’in başına geçecek gibiyim. Birkaç dönemdir FIFA takılan, PES’i bırakan kesimin de bu sene PES’i göz ardı edemeyeceği kanaatindeyim. Umarım ki videolarda gördüğüm gibi olur da yüzüm sizlere karşı kara çıkmaz.

Oyunla kalın…

Bir önceki yazımız olan Titanfall'un Yeni Haritası başlıklı makalemizde Titanfall'un Yeni Haritası hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Mehmet

Ben Mehmet Tandoğan. 1994 doğumluyum ve şuan için geçici olarak öğretmenlik yapmaktayım. Ayrıca Türkçe Oyun Merkezi'nin kurucusu ve yöneticisi konumundayım. 2013'den bu yana İngilizce oyunları Türkçe'ye çevirme işini üstlendim ve şuanda da aktif olarak yerelleştirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Tavsiyemiz

Oyun İstek

Oyun isteklerinizi bu konu altına yorum olarak yazabilirsiniz. Tabi yorum yapmadan önce birkaç hususu belirtmekte …